11 lipiec 2023

Lesko: dziewicze lasy, krystalicznie czyste jeziora i góry pełne dzikiej fauny i flory

zdjęcie: Lesko: dziewicze lasy, krystalicznie czyste jeziora i góry pełne dzikiej fauny i flory / Adam Jones/(CC BY-SA 2.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Adam Jones/(CC BY-SA 2.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Lesko to perła regionu słynącego z dzikiej przyrody i niepowtarzalnego piękna. Tu można cieszyć się wędrówkami po górach, odkrywać malownicze doliny i rozległe polany.
REKLAMA

Tego szukamy w Lesku

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Lesko, pogoda Lesko, Lesko praca, basen Lesko, LO Lesko, Lesko atrakcje.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Lesku, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Historia osadnictwa na terenie dzisiejszego obszaru miasta i gminy Lesko sięga odległych czasów kultury lateńskiej, okresu wpływów rzymskich i wczesnego średniowiecza. Potwierdzają to liczne odkrycia archeologiczne dokonane podczas prowadzonych wykopalisk. Jednak dopiero w 1436 r. pojawiają się pierwsze pisemne wzmianki o wsi Lesko, która znajdowała się na obszarze obecnej Posady Leskiej. W tym czasie wieś wraz z przyległymi dobrami została nadana Kmitom z Wiśnicza herbu Szreniawa (najpierw Stanisławowi, a później Piotrowi), a na początku 1470 r. otrzymała prawa miejskie.

Złoty wiek Leska nastał w XVI wieku, gdy miasto zaczęło się rozwijać i otrzymało wiele przywilejów, stając się ważnym punktem na mapie Rzeczypospolitej. W tym okresie Kmitowie przenieśli się ze swojej dotychczasowej siedziby na Sobieniu do nowo wybudowanego murowanego zamku w Lesku.
Po śmierci Piotra Kmity Lesko na pewien czas przeszło w ręce Stanisława Stadnickiego, a następnie właścicielami byli Ossolińscy, Mniszchowie, a ostatecznie Krasiccy, którzy opuścili Lesko 10 września 1939 r. Przez wieki miasto zamieszkiwali Polacy, Rusini, Ormianie i Żydzi, z czego w 1921 r. Żydzi stanowili 60,3% mieszkańców, czyli 3870 osób.
Dynamiczny rozwój Leska został powstrzymany na początku XVIII wieku przez najazdy Szwedów w 1702 i 1704 r. oraz przez epidemię, która zdziesiątkowała ludność. W 1772 r. Lesko stało się częścią zaboru austriackiego. Początkowo miasto utrzymało swoją pozycję, a nawet było siedzibą cyrkułu, ale na przełomie XVIII i XIX wieku zaczęło powoli podupadać, co miało związek m.in. z epidemią cholery oraz ogromnym pożarem w 1886 r., który zniszczył 134 domy, w tym wszystkie wokół rynku i przy obecnej ulicy Unii Brzeskiej.
Na początku XX wieku miasto rozpoczęło kolejny okres rozwoju, w którym powstało wiele ważnych budowli użyteczności publicznej, takich jak ratusz miejski. W Lesku działała rafineria ropy naftowej, fabryka konserw i przemysł budowlany. Powstały szkoły, straż pożarna, hotele, restauracje i sklepy, a życie kulturalne kwitło. Ten rozwój został jednak przerwany przez wybuch I wojny światowej. Mimo to, brak większych zniszczeń nie przeszkodził kontynuacji rozwoju miasta, które w okresie międzywojennym zostało zelektryfikowane, a rynek miejski wybrukowany. Wybudowano budynek Sokoła i most na Sanie. Działała także prężnie wytwórnia win i miodów pitnych. Dla miasta nadzieją stały się źródła mineralne, otwarta pijalnia wód zdrojowych oraz infrastruktura dostosowująca miasto do potrzeb uzdrowiska, które miało w przyszłości stać się perłą zdrojową Karpat Wschodnich.
Wielkie plany i ambicje zostały zniweczone przez wybuch II wojny światowej. Okupacja niemiecka i sowiecka przyniosła największe straty ludności żydowskiej, której tragicznym miejscem kaźni stał się Zasław k/Zagórza. Niemieccy naziści dokonali masowych egzekucji Polaków na wzgórzu Gruszka w lipcu 1940 r.
Wojna spowodowała znaczne zmniejszenie liczby mieszkańców z 4100 w 1939 r. do 1459 w 1945 r. (sprawdż aktualne dane statystyczne). Około 50% budynków w mieście legło w gruzach. Jednak na tym obszarze wojna nie zakończyła się w maju 1945 r. Lata powojenne były okresem krwawych starć z ukraińskimi nacjonalistami z OUN-UPA. W czasie wojny Franciszka i Józef Zwonarz oraz doktor Miron Lisikiewicz zasłużyli się wśród mieszkańców, pomagając i ukrywając Żydów. Zostały uhonorowani tytułem "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata".
Współczesne Lesko to dynamicznie rozwijające się miasto, będące siedzibą powiatu, które stawia na rozwój lokalnego przedsiębiorczości, zwłaszcza w sektorze usług turystycznych. Jest to miasto o przyszłości, z bogatym potencjałem ludzkim i gospodarczym, a przede wszystkim wielokulturowe, z długą historią, sięgającą już 550 lat w 2020 r.

Bądź na bieżąco z informacjami w Twoim Mieście!
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Lesko
20.2°C
wschód słońca: 04:39
zachód słońca: 20:14
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lesku

kiedy
2024-05-31 07:00
miejsce
Stadion Miejski, Lesko, al. Jana...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-15 18:00
miejsce
BDK Lesko, Lesko, Marszałka Józefa...
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-13 20:00
miejsce
Gminne Centrum Kultury i Ekologii,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-14 19:00
miejsce
Bieszczadzki Dom Kultury, Lesko,...
wstęp biletowany