Prascy radni przeciw nadaniu kładce przez Wisłę imienia Magdaleny Abakanowicz
Konkurs na nazwę dla kładki pieszo-rowerowej przeprowadził trzy lata temu Zespół Nazewnictwa Miejskiego. Wygrała nazwa "Agrafka". Z tym wyborem nie zgodziła się komisja nazewnictwa Rady Warszawy.
W środę ta sama komisja przygotowała projekt uchwały z propozycją nadania kładce nazwy Magdaleny Abakanowicz. Jak przekazał radny Pragi-Północ Karol Szyszko, była to odpowiedź na wniosek fundacji Abakanowicz. Głos w sprawie zabrały również dzielnice, na terenie których umiejscowiona jest kładka.
"Z tego, co wiem, to Śródmieście się zgodziło. My mamy trochę inne zdanie" - powiedział radny Szyszko.
Zaznaczył, że zdaniem większości radnych dzielnicy, postać M. Abakanowicz niewątpliwie zapisała się w historii światowej sztuki współczesnej, jednakże należy zwrócić uwagę, że postać artystki nie miała bezpośredniego związku z warszawską Pragą-Północ.
"Uważam, że nazwa powinna łączyć lewą i prawą stronę miasta, żeby był to warszawsko-praski akcent" - przekazał Szyszko. Dodał, że na sesji padały różne propozycje, np. Praska czy imienia żony dyrektora warszawskiego zoo - Antoniny Żabińskiej.
"Ostatecznie podjęliśmy stanowisko, by Rada Warszawy ponownie przeprowadziła procedurę nadania nazwy kładce. Uwzględniając zdanie mieszkańców wyrażone w konsultacjach" - podkreślił Szyszko.
Zaznaczył, że również Zespół Nazewnictwa Miejskiego wydał negatywną opinię w przedmiotowej sprawie.
Kładka pieszo–rowerowa została wybudowana pomiędzy ulicami Wybrzeże Kościuszkowskie i Wybrzeże Szczecińskie, stanowi połączenie centrum Warszawy i popularnych Bulwarów Wiślanych z Pragą i prawobrzeżną stroną miasta.
Została oddana do użytku 28 marca 2024 roku. Ma długość ok. 463 metry i umożliwia przejście na drugą stronę Wisły w ciągu kilku minut i jeszcze szybszy przejazd rowerem. Na kładce zostały wydzielone dwie strefy widokowo-wypoczynkowe.
Zmarła w 2017 roku rzeźbiarka Marta Magdalena Abakanowicz-Kosmowska mieszkała i tworzyła w Warszawie. Specjalizowała się w tworzeniu dużych, figuralnych kompozycji przestrzennych w oparciu o tkaninę (zwanych od jej nazwiska abakanami), z wykorzystaniem również innych materiałów, jak kamień, drewno i brąz.(PAP)
mas/ jann/
