Na granicy udaremniono przemyt m.in. torebki z krokodyla
Jak poinformowała w środę zastępca rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Agnieszka Siwy, w Medyce funkcjonariuszka Służby Celno-Skarbowej udaremniła próbę przemytu torebki ze skóry krokodyla.
„Kontrabanda ukryta była w jednej z przesyłek w pojeździe. W trakcie konsultacji z koordynatorem ds. CITES potwierdzono, że jest to torebka ze skóry krokodyla syjamskiego (łac. Crocodylus siamensis)” – dodała.
Dodatkowo, boki, uchwyt oraz spód torebki był wykonany ze skóry kolejnego zagrożonego gatunku zwierzęcia tzn. jaszczurek z rodziny waranowatych (łac. Varanus spp.)
Jak zaznaczyła Siwy, w związku z brakiem wymaganych zezwoleń na przywóz tego okazu, powiadomiono w tej sprawie prokuraturę w Przemyślu.
Natomiast w Krościenku, w czasie kontroli szczegółowej pojazdu wykryty został rzeźbiony kieł morsa arktycznego (łac. Odobenus rosmarus). Jak podała Siwy, przedmiot znajdował się na siedzeniu, pomiędzy bagażami. „W stosunku do kierowcy pojazdu wszczęto sprawę karno-skarbową, mężczyzna zapłacił też 1500 zł na poczet grożącej mu kary grzywny” – podkreśliła.
Zarówno krokodyl syjamski (łac. Crocodylus siamensis), warany (łac. Varanus spp.) jak i mors arktyczny (łac. Odobenus rosmarus) podlegają ochronie, zgodnie z Konwencją o międzynarodowym handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem, CITES (ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Jej celem jest kontrolowanie handlu gatunkami, których liczebność lub stan wskazują na ryzyko ich zagrożenia.
„Handel tymi gatunkami jest dozwolony jedynie za zezwoleniem, zapewniającym ochronę ich naturalnego środowiska. Zgodnie z przepisami prawnymi zakaz dotyczy nie tylko żywych zwierząt i roślin, lecz także przedmiotów wykonanych z ich materiałów czy wyrobów, które wykorzystują ich części, takie jak trofea, skóry, ubrania, biżuteria, czy nawet żywność, leki czy wyroby z substancji takich jak kość słoniowa, rogi nosorożca czy drewno” – wymieniła Siwy.
Nielegalny przewóz przez granice UE oraz handel wewnątrzwspólnotowy przedmiotami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. (PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ apiech/