Głuszce z nadleśnictwa w Leżajsku trafiają do lasów w całej Polsce
Jak powiedział PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, sześć młodych głuszców zostało w ośrodku do wzbogacenia stada podstawowego
"Latem z ośrodka do lasów w nadleśnictwach Janów Lubelski i Biłgoraj przewieziono 30 ptaków, pozostałe trafiły do Nadleśnictwa Ruszów na terenie Borów Dolnośląskich i do Nadleśnictwa Głęboki Bród w Puszczy Augustowskiej – to tradycyjne siedliska tego płochliwego kuraka" – dodał.
Rzecznik podkreślił, że załadunek ptaków odbywa się zawsze późnym wieczorem z zachowaniem zasad bioasekuracji, a przewóz zaś w godzinach nocnych.
Leżajską hodowlę głuszców w 1993 r. założyli myśliwi z lokalnych kół łowieckich, a 1994 roku przejęło ją miejscowe nadleśnictwo.
Ośrodek Hodowli Głuszca w Leżajsku pełni także rolę edukacyjną. Zorganizowane grupy mogą po wcześniejszym umówieniu wziąć udział w lekcji na temat głuszców. Ptaki można tam obserwować przez lustra weneckie w sali edukacyjnej.
W stanie wolnym głuszce są gatunkiem zanikającym na Podkarpaciu. Zazwyczaj padają ofiarą napadów małych drapieżników, m.in. jenotów, kun, lisów.
W Lasach Państwowych są prowadzone trzy ośrodki hodowli głuszca. Oprócz Leżajska hodowany jest on w Nadleśnictwie Wisła (RDLP w Katowicach) i Głęboki Bród (RDLP w Białymstoku).
Od 1995 r. głuszec podlega ochronie ścisłej. (PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ jann/