reklama
kategoria: Gospodarka
19 lipiec 2024

Minister przemysłu podziękowała ratownikom, którzy uratowali górnika w Rydułtowach

zdjęcie: Minister przemysłu podziękowała ratownikom, którzy uratowali górnika w Rydułtowach / fot. PAP
fot. PAP
Minister Marzena Czarnecka podkreśliła, że motto ratowników górniczych: zawsze idziemy po żywego, w tej akcji znalazło potwierdzenie. Szefowa MP spotkała się w piątek z przedstawicielami służb ratowniczych biorących udział w akcji po ubiegłotygodniowym wstrząsie w kopalni Rydułtowy.
REKLAMA

Do tąpnięcia w ruchu Rydułtowy kopalni ROW należącej do Polskiej Grupy Górniczej doszło 11 lipca br. rano, 1150 metrów pod ziemią. W rejonie wstrząsu było 78 górników; 76 wycofano, kilkunastu z nich trafiło do szpitali. Tego samego dnia wieczorem przekazano informację o śmierci jednego górnika. Drugi został odnaleziony przez ratowników żywy po ponad dwóch dobach od zdarzenia.

W piątek minister Czarnecka dziękowała przedstawicielom służb biorących udział w akcji po wstrząsie: ratownikom z kopalnianych stacji ratownictwa górniczego z PGG i JSW, a także z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, przedstawicielom Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce i lekarzom biorącym udział w akcji.

Byli też szefowie Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach i Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, a także reprezentanci Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Szefowa MP podziękowała wszystkim za profesjonalizm i bohaterską postawę podczas akcji, dzięki której uratowano jednego z poszukiwanych.

"Motto ratowników górniczych: +zawsze Idziemy po żywego+ w tej akcji znalazło potwierdzenie. Dzięki waszemu ogromnemu zaangażowaniu, determinacji i odwadze, po ponad dwóch dobach od silnego wstrząsu w kopalni Rydułtowy, uratowaliście ludzkie życie" - stwierdziła w przekazanym ratownikom oficjalnym liście minister.

"Dziękuję za waszą bohaterską postawę, profesjonalizm, pracę w ekstremalnie trudnych i niebezpiecznych warunkach. Wasze poświęcenie oraz chęć niesienia pomocy innym są godne największego szacunku. Górnicze Szczęść Boże dla wszystkich służb ratowniczych" – napisała szefowa resortu.

Na początku spotkania minutą ciszy uczczono pamięć górnika, który zginął w wypadku.

Obok wybuchów metanu i pyłu węglowego podziemne wstrząsy należą do najczęstszych przyczyn wypadków górniczych. W tym roku w polskich kopalniach węgla kamiennego zginęło już siedmiu górników, sześciu z nich to ofiary wstrząsów.

Z danych WUG wynika, że co roku na obszarze działania polskich kopalń węgla kamiennego notowanych jest ok. 1,5 tys. wstrząsów zaliczonych do kategorii wysokoenergetycznych (o magnitudzie powyżej 1,7). Przeważająca część wstrząsów, nawet jeżeli są odczuwalne na powierzchni, nie wywołuje negatywnych skutków. Te, które powodują uszkodzenia w infrastrukturze pod ziemią lub na powierzchni, nazywane są tąpnięciami.

Najczęstszą przyczyną wstrząsów jest odprężenie górotworu wskutek eksploatacji węgla, co skutkuje uwolnieniem skumulowanej w górotworze energii. Ze względu na różne warunki geologiczne niektóre wstrząsy są silnie odczuwane na powierzchni, inne są tam praktycznie niezauważalne (wstrząsy rejestrowane są także na terenach, gdzie działają kopalnie odkrywkowe).

Kopalnia Rydułtowy jest jednym z najstarszych czynnych zakładów wydobywczych na Górnym Śląsku, jej początki sięgają 1792 r. Według informacji PGG, eksploatacja ścian jest prowadzona pomiędzy poziomami 1000 m i 1200 m. Najgłębsze czynne wyrobiska znajdują się na poziomie około 1250 m. Zakład ma drugi stopień zagrożenia tąpaniami w trzystopniowej skali. (PAP)

mtb/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Lesko
4.9°C
wschód słońca: 06:55
zachód słońca: 15:39
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lesku