reklama
1 kwiecień 2025

Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie planuje zmian w ochronie wilka

zdjęcie: Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie planuje zmian w ochronie wilka / fot. PAP
fot. PAP
Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie planuje zmian w ochronie wilka – poinformował PAP resort. Tym samym podtrzymano, że wilki na terenie kraju pozostaną pod ścisłą ochroną.
REKLAMA

O perspektywy ochrony wilka PAP zapytała ministerstwo środowiska w związku z wejściem w życie zmiany w Konwencji Berneńskiej, dotyczącej statusu ochrony wilka. Z gatunku "ściśle chronionego" stał się on gatunkiem "chronionym". Ze zmianą tą powiązana jest propozycja Komisji Europejskiej, aby dostosować te zapisy do prawodawstwa UE. I tak status ochronny wilka w całej Wspólnocie ma zostać zmieniony ze "ściśle chronionego" (załącznik IV) na "chroniony" (załącznik V). Zmiana ta pozwoliłaby krajom unijnym na odstrzał wilków, choć nadal będą musiały brać pod uwagę wielkość ich populacji.

"Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie planuje zmian w ochronie wilka. Zaproponowane przez Komisję Europejską przeniesienie wilka z gatunków wymienionych w załączniku IV do załącznika V dyrektywy siedliskowej będzie miało dla Polski marginalne znaczenie, ponieważ polska populacja wilka od momentu wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej znajduje się w V załączniku dyrektywy siedliskowej" – poinformowały we wtorek służby prasowe ministerstwa.

"Natomiast mając na względzie solidarność z krajami członkowskimi nieposiadającymi takiej elastyczności jak Niemcy czy Francja, podjęto decyzję o poparciu wniosku o zmianę statusu wilka w ramach Konwencji Berneńskiej" – czytamy w informacji przesłanej przez ministerstwo. Zmianę w Konwencji Berneńskiej (dokumencie Rady Europy) przegłosowano w grudniu ub. r.; weszła w życie na początku marca.

Dodano, że Polska, "w celu zapewnienia właściwego stanu ochrony wilka na terenie kraju, stosuje ochronę ścisłą tego gatunku i wydaje indywidulane derogacje od zakazów, które są zgodne z zapisami Konwencji Berneńskiej".

Resort środowiska wskazał też, że "system zezwoleń, połączony z możliwością uzyskania odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki oraz dopłat do środków prewencyjnych, pozwala na elastyczne zarządzanie populacją wilka w Polsce".

O nieudzielenie wsparcia dla działań Komisji Europejskiej, prowadzących do obniżenia statusu ochrony wilka, zawnioskowali do rządu eksperci z Państwowej Rady Ochrony Przyrody (PROP).

Komisja PROP ds. Ochrony Gatunków w swojej opinii z końca marca rekomenduje polskiemu rządowi wstrzymanie procedowania wniosku KE o zmianę załączników IV i V dyrektywy siedliskowej - "do czasu, gdy znane będą rozstrzygnięcia prowadzonych postępowań, badających legalność dotychczasowych działań, a także gotowe będą – w lipcu 2025 r. – raporty na temat stanu ochrony wilków, przygotowywane przez kraje członkowskie co sześć lat, na mocy art. 17 tej dyrektywy".

Komisja zaapelowała też do władz o podjęcie inicjatywy w celu odpolitycznienia ochrony i zarządzania populacją wilka w Europie; zwalczania dezinformacji dotyczącej wilków, ich roli w ekosystemach i gospodarce człowieka; opierania się na aktualnej wiedzy naukowej i przestrzegania wspólnotowych ram prawnych, wypracowanych w ciągu ostatnich czterech dekad współpracy państw członkowskich UE.

Według najnowszych danych, zebranych przez międzynarodowy zespół badawczy, obecną populację wilków w Europie szacuje się na 21,5 tys. osobników. Polską populację ocenia się na około 3,6 tys. osobników.(PAP)

akp/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Lesko
12.3°C
wschód słońca: 06:01
zachód słońca: 19:06
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lesku

kiedy
2025-05-02 15:00
miejsce
Stadion Miejski, Lesko, al. Jana...
wstęp biletowany
kiedy
2025-08-14 20:00
miejsce
Gminne Centrum Kultury i Ekologii,...
wstęp biletowany